آیین نامه انضباطی آموزشی و سرویس ایاب و ذهاب 

 
 

مقاله مقررات انضباطی در مدارس سایر کشورها : 

مدرسه آکسفورد انگلیس:

ضوابط پوشش در این مدرسه به گونه ای است که دانش آموزان و پرسنل مدرسه باید لباس های بلند و گشاد و روپوش های رنگی مصوب مدرسه را بپوشند. همچنین صراحتا در آئین نامه انضباطی  این مدرسه آمده است که تمام دانش آموزان باید لباس مدرسه بپوشند و از پوشیدن لباس های بدن نما خودداری کنند.

برای مثال مردان باید از کت و شلوار تیره، پیراهن سفید ساده و جوراب استفاده کنند. زنان نیز باید دامن تیره یا شلوار، بلوز سفید، و کفش سیاه و در صورت نیاز یک کت تیره بپوشند. این مدرسه به معاون مدرسه اختیار تام داده شده تا تمامی مقررات مربوط به پوشش دانش آموزان را در مدرسه اجرا کند. همچنین دانش آموزان می بایست در مراسم عمومی مدرسه لباس رسمی بر تن کرده و از پوشیدن لباس های نامناسب پرهیز کنند. مردان باید ظاهر مناسب و تمیز داشته، آرایش و مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل های افراطی پرهیز شود. ریش بزی، گوشواره و دیگر موارد مشابه غیر قابل پذیرش است. زنان نیز باید ظاهری آراسته و مناسب داشته باشند. لباس زنان نباید تنگ و بالای زانو، پشت باز یا بدون آستین، باشد. اندازه لباس، دامن و شلوارک باید پایین زانو باشد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
مدرسه گرین ویل آمریکا:

این مدرسه ضوابط پوشش را این گونه آورده است که استفاده از هرگونه پیراهن و بلوزی که بخشی از شکم را نمایان می سازد مجاز نمی باشد. تاپ های تنگ (Tank) مدل بند اپاگتی (Spaghetti) تاپ های ورزشی (Halter) یا جلیقه بدون پیراهن مجاز نخواهد بود. حلقه روی شانه باید حداقل ۳ اینچ عرض( پهنا) داشته باشد هیچ نوع لباس از جنس حریر یا تور مجاز نمی باشد. در این مدرسه رنگ کردن مو را غیر مجاز دانسته و به دلایل امنیتی لباس و شلوارک ها مجاز نیست. همچنین این مدرسه استفاده از زیور آلات و نیز سوراخ کردن گوش آقایان را غیر مجاز می داند. همچنین طبق ضوابط این دانشگاه؛ کلاه، عینک آفتابی و بیگودی های مو در هیچ مکانی نباید استفاده شود. همچنین هیچ گونه لباس یا زینت آلاتی که نشان دهنده هر نوع بی حرمتی و کفرگویی یا در برگیرنده ی عبارات وسوسه انگیز، تبلیغات مشروبات الکلی، تنباکو، مواد مخدر یا دیگر عبارات و نمادهای نامناسب است، مجاز نمی باشد. لباسی که به صورتی نامناسب اندام ها را نشان می دهد مجاز نبوده و دامن خانم ها نیز بایستی زیبا، موقرانه و با اندازه مناسب بوده و کوتاه نباشند.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

مدرسه ایالتی فلوریدا:

دانش آموزان مدرسه دولتی فلوریدا برای حضور در مدرسه باید دامن، پیراهن و شلوارهای یک رنگ به تن داشته باشند. این مدرسه از سال ۲۰۰۸ استفاده از کلاه های بیس بال در کلاس هایی که در محوطه باز برگزار می شوند را آزاد اعلام کرده است. همچنین در صورت به تن کردن بیش از یک بلوز یا پیراهن، تمامی آنها باید یک رنگ داشته و دکمه های آنها کامل بسته شده باشد. استفاده از آرم مدرسه بر روی لباس ها نیز بلامانع است ولی استفاده از سایر آرم های تبلیغاتی ممنوع می باشد. راه رفتن بدون کفش، پوشیدن کفش های راحتی، کفشهایی با پاشنه های تیز و یا پاشنه هایی که ارتفاعی بیش از دو اینچ دارند ممنوع است.

همچنین طبق ضوابط این مدرسه استفاده از موارد زیر مجاز نمی باشند:

هر نوع پوششی که در بر دارنده عبارات زشت یا توهین آمیز به مقدسات، وسوسه انگیز و ناشایست یا مرتبط با دسته ها، احزاب و گرایشاتی که شخصی را ترغیب به استفاده از مواد مخدر، مشروبات الکلی و یا خشونت کند. هر نوع پیراهن کلاه دار، کت و ژاکت یا بادگیر با پوشش سر- هر گونه لباس پوششی با پارگی، لکه، سوراخ و وصله، پیراهن های زنانه و مردانه پشت باز، بلوز یا پیراهن های یقه باز- هر گونه پوشش بدن نما- شلوارهای افتاده و آویزان- دامن های کوتاه یا زیرشلواری- شلوارها و دامن های بدون کمربند، کمربند پاره- بازوبند، مچ بند، کمربند، یا دیگر اقلام با قطعات سنگین آهنی و زنجیر- هر نوع کفش چرخدار یا گیره دار، دمپایی و یا کفش های سرپایی یا پاشنه بلند (بلند تر از دو اینچ)- عینک آفتابی (روی چشم یا بالای سر)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به هر حال داشتن قوانین خاص پوشش دانش آموزان در هر کشوری متناسب با فرهنگ و دین عادی است. به عنوان مثال بسیاری از مدارس به اصطلاح با کلاس و با اصالت و معروف و دارای سطح علمی بالا و ویژه هستند که از صد سال پیش تاکنون قوانین ویژه ای برای پوشش دانش آموزان تصویب کرده اند که بسیار سختگیرانه هست هرچند که در کنار آن مدارسی هم هستند که برای این موارد ارزش و اهمیتی قائل نیستند.