معرفی  دانشگاهی  
رشته های تحصیلی دانشگاه برای انواع مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه شده و دارای انواع گرایش ها و زیر مجموعه ها می باشد. داوطلبان انتخاب رشته کنکور سراسری می بایست پیش از ثبت کد رشته محل ها، با رشته ها و دروس ارائه شده در هر رشته آشنا بوده و بازارکار رشته مورد نظر خود را بسنجند.
     
 
 

معرفی رشته های دانشگاهی

 

معرفی رشته های گروه های ریاضی - تجربی - انسانی- زبان - هنر 

معرفی رشته های دانشگاهی گروه رشته ریاضی فیزیک 

اغلب شامل رشته های فنی مهندسی و یا رشته های علوم پایه می شود. داوطلبان متقاضی انتخاب رشته ریاضی  باید توجه داشته باشند که برای تحصیلی در این رشته ها باید مهارتشان در درس های ریاضی و فیزیک بیشتر باشد و همچنین بتوانند با آشنایی اولیه با رایانه، نرم افزار های مختلف فنی مهندسی را در طول تحصیل یاد بگیرند.

بازار کار این رشته ها اغلب در کارخانه ها، محیط های پژوهشی و شرکت های فنی مهندسی می باشد. 

معرفی رشته های دانشگاهی گروه تجربی 

 رشته های دانشگاهی گروه علوم تجربی به دو دسته رشته های علوم پزشکی، پیراپزشکی و  علوم پایه دسته بندی می شود. داوطلبان رشته های پزشکی و پیراپزشکی برای تحصیل در این رشته ها باید علاقه به موضوعات درس های زیست شناسی و شیمی داشته باشند. داوطلبان متقاضی انتخاب رشته تجربی بعد از فارغ التحصیلی از این رشته ها بیشتر در محیط های آزمایشگاهی و بیمارستانی مشغول به کار می شوند. برای مطالعه بیشتر در مورد اسامی رشته های گروه تجربی می توانید مقالات مربوط به هر رشته را که در جدول زیر ارایه شده مطالعه نمایید.

معرفی رشته های دانشگاهی گروه انسانی

رشته های گروه انسانی گستره بسیار زیادی دارد و شامل دسته رشته های مدیریت، معارف، علوم تربیتی و آموزشی و حتی رشته های محاسباتی مثل آمار، اقتصاد و حسابداری می شود. داوطلبان انتخاب رشته انسانی باید با توجه به رشته انتخابی خود مهارت لازم با آن رشته را داشته باشد.

همچنین محیط کار فارغ التحصیلان این رشته ها می تواند مدرسه، بانک ، محیط های اداری، دادگاه و کلینیک های مشاوره باشد. همچنین استخدام آموزش و پرورش از طریق رشته های علوم تربیتی و روانشناسی این رشته بسیار متداول است.

معرفی رشته های دانشگاهی گروه هنر

کمتر رشته ای در گروه هنر پیدا می شود که نیاز به کار و مهارت عملی نداشته باشد. داوطلبان این رشته ها باید در طول تحصیل دانشگاهی خود مهارت های عملی متناسب با رشته انتخابی خود را تقویت نمایند تا بعد از فارغ التحصیلی بتوانند در محیط های مختلف هنری مثل سینما، تئاتر، موسیقی، گویندگی  و ..... موفق باشند.

 معرفی رشته های دانشگاهی گروه زبان های خارجه

متقاضیان انتخاب رشته زبان خارجی می توانند سه دسته مترجمی، آموزش و ادبیات را انتخاب کنند. در رشته های مترجمی داوطلب مهارت های ترجمه همزمان و یا مکتوب را فرا می گیرد و می تواند بعد از فارغ التحصیلی از این مهارت ها برای ترجمه متون مختلف و یا مترجم همزمان گفت و گو های بین دو زبان بشود.

همچنین در رشته های آموزش داوطلب مهارت های مختلف آموزش زبان به زبان آموزان را فرا می گیرد و می تواند بعد از فارغ التحصیلی در محیط ها و آموزشگاه های زبان فعالیت کند. در رشته های ادبیات نیز داوطلب فرصت آشنایی با انواع متون ادبی در زبان های مختلف را به دست می آورد در ادامه جدول مقالات معرفی رشته های دانشگاهی زبان های خارجه ارائه شده است.